Mid-Autumn Festival a místní Moon Cakes

Poznávat cizí kultury a jejich netradiční tradice mě baví. A tak, když se minulý víkend na Taiwanu, v Číně a Vietnamu slavil Mid-Autumn Festival – svátek, který je pro mnohé místní hned po čínském novém roce tím nejdůležitější vůbec, těšila jsem se, jakou změnu uvidím od běžných dní. Mid-Autumn Festival je svátek, během něhož se jí koláčky Moon Cakes; svátek, při němž se v kruhu rodiny obdivuje úplněk; svátek, během něhož jsou oficiálně dva dny volna, ač neoficiálně si onen volný čtvrtek musí místní nahrazovat o týden dřív a dát si extra šichtu v sobotu.

Pověstí, vázajících se k Mid-Autumn Festival-u, je několik. Podle jedné z nich kdysi dávno pradávno dostal jakýsi Yi za službu císaři nápoj života. Yi, hluboce zamilován do jákési Chang’e, jej však odmítl vypít, neb by pak musel drahou opustit a odejít na nějakou z hvězd, či planet, či prostě někam tam nahoru na nebe. A jak tak s tím pitím otálel, drahá Chang’e ho předběhla a nápoj vypila sama (ehm, podle pověsti, prý aby elixír uchránila před krádeží) a odešla na měsíc, protože právě tam prý mohla být svému drahému nejblíž. Yi se zprávu dozvěděl ještě téhož dne, na nebi svítil krásný velký měsíc v úplňku a on, hluboce dojat sebeobětováním (?!) své drahé, vyložil na zahradu, coby důkaz své nesmrtelné lásky, Chang’ino oblíbené ovoce a koláče. Já nechci být zlá, ale opravdu si myslím, že někdo si ten příběh dosti špatně vyložil a že Yi té chabavé Changiné výmluvě úplně neuvěřil a na zahradu – Change na očích – vyložil všecky ty dobroty, jenom aby ji naštval). Nicméně, pověst dále praví, že se o téhle dojemné love-story brzy dozvěděla celá Čína a následujíc Yi-ova příkladu začali lidé za toho podzimního úplňku obětovávat Chang‘e to nejlepší, co doma našli, zejména pak ovocné koláčky, jejichž tradice a obliba se udržela dodnes a kterým se, právě díky té pověsti, říká Moon Cakes (měsíční koláčky).

 mooncake-12

Moon Cakes jsou v Číně a na Taiwanu docela pojem a rozhodně se nejí pouze v období Mid-Autumn Festivalu, ač právě tento svátek se bez nich neobejde. Až do minulého víkendu jsem znala Moon Cakes pouze dvojího typu. Jedny, coby koláčky velikosti menších muffin z výborného nadýchaného těsta plněné nejrůznějším ovocem. Druhý typ Moon Cakes je z několika vrstveného těsta, které, při velké představivosti, může připomínat těsto listové (ale takové nějaké suché listové – listové, které jakoby zapomnělo, že má být z poloviny máslo, a tak když ho nakousnete, všecko se to rozdrobí na padrť a vy se tou padrťou málem udusíte). Tyhlety „Moon Cakes-suchance“ jsou buď plněné jakousi srajdou z červených nebo černých fazolí (popř. lotosu), které se tady používají jako běžná náplň do všeho sladkého, koláči a nanuky počínaje a polevou na zmrzlinu konče.

Moon Cakes taky obsahují polo-syrový žloutek. Ten buď hrdě sedí uprostřed náplně, anebo se vsákne do toho suchého drobivého těsta a vytvoří, jak to říct, drobty? Žmolky? Hrudky? Ač to zní asi dost hrozivě, ve výsledku to není vůbec zlé, a když překonáte prvotní šok z netradiční kombinace fazole-cukr-žloutek-suché těsto, tak Vám to určitě zachutná.
yolk-moon-cake

A tak, když šel můj spolubydlící v předvečer festivalu na čaj s taiwanskou kamarádkou/přítelkyní č. 152 (od jistého počtu kamarádek/přítelkyň je rozeznávám pouze podle čísla popř. povolání typu modelka) a celý natěšený mi sděloval, že mu „Miss září“ slíbila taky domácí Moon Cakes, já se toho samozřejmě chytla a začala žebrat, ať od ní jeden vyprosí taky pro mě. Když se pak vrátil s tím malým bobánkem z bílého těsta a řekl, že jí musíme poslat fotku s nápisem xie xie (dekuji), větu ještě ani nedokončil a já už seděla s perem v ruce připravena napsat, jakýkoli čínský klikyhák, o který mě požádá. Vyfotili jsme, poslali a pak se do toho bobánku celí natěšení zakousli. To však jen abychom se na sebe vzápětí podívali se zkřivenýma hubama, zkrabatělým čelem a nechápavě tikajícíma očima. Tenhle Moon Cake totiž neskrýval ani ananas, ani brusinky, kurňa ani ty fazole, ale kousky vepřového a škvarků spokojeně usazené na tom žmolkovatém syrovém žloutku a to vše zabalené v tom sladkém drobivém těstu ála „jsem listové těsto bez másla“. Začali jsme litovat, že jsme jí tu děkovnou fotku vůbec poslali, protože oba mini bochánky šly rázem do koše a my hledali něco, čím tu divnou pachuť v puse přebít.

photo (2)

Mid-Autumn Festival  ale samože není jenom o jedení Moon Cakes a obdivování měsíce, ale zejména o setkávání se s rodinou. A tak během oněch volných dní venku po večerech posedávaly rodiny a grilovaly a grilovaly. Zdá se, že Taiwanci mají o slavnostním bbq trošku jinou představu než já. Místo dobře naložených flákot masa ideálně někde na krásně upravené zahradě snad i ve svátečním oblečení, sedí na malých židličkách trošku připomínajících nočník na ulici často přímo před vchodem do paneláku a krčí se nad grilem na jedno použití. Griluje se všecko možné od mořských plodů, po masové kuličky, tofu, plátečky masa, ryby atd atd. Hlavní podmínkou zřejmě je, aby všecko bylo nakrájené na malé kousky a napíchnuté na špejli jako naše ražniči (až na to, že u nich pro jeden druh jedna špejle). Ale zevšeobecňovat se samozřejmě nehodí a tak jako u nás se na Vánoce často jí místo kapra řízek, i tady záleží na tom, jak si ten Mid-Autumn Festival kdo udělá. I my šli na nějakou bbq-party a já byla celá překvapená, ne z toho, že je místnost plná Francouzů (na to, že ti si z Taiwanu udělali jakousi novodobou kolonii už jsem si zvykla), ale především z toho, že je v tento velký svátek doprovázely i jejich taiwanské přítelkyně. I vyzvídala jsme, jak to, že nesedí s rodiči na nočníku u hlavní cesty a nečekají na kousky grilováním ztvrdlých mořských plodů. Dívaly se na mě dost nechápavě, že přece mají s rodinou zítra oběd a to úplně stačí. Že kromě těch Moon Cakes prý ani nejí nic typického, a místo měsíce prý obdivujou tak akorát nějakou místní telenovelu, která běží v pozadí jejich svátečního obědu v televizi.

IMG_4026 IMG_3957

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s