Den 9: Pineapple cake (鳳梨酥) – ananasové cukroví

Rozhodla jsem se, že po následující měsíc večer co večer vyzkúšám jeden z pokrmů, který CNN uvedlo na svém seznamu těch 40-cti nejlepších z nejlepších z taiwanské kuchyně: http://travel.cnn.com/explorations/eat/40-taiwanese-food-296093 Den devátý: Pineapple cake.  

IMG_5795 IMG_5793

Čínský název tohoto ananasového cukroví v překladu znamená „přichází bohatství“, a co se týče taiwanské ekonomiky nemohl být název příhodnější. Pineapple cake  je totiž poměrně výrazným obchodním artiklem a to nejen na domácí scéně, ale i jako exportní zboží. Ročně se ho na Taiwanu prodá za 400 milionů taiwanských dolarů (cca 257 miliónů Kč). Pineapple cake se kupuje především jako dárek pro rodinu a přátelé, a tak je prodáván v krásném dárkovém balení a místní (a zejména pak turisté z Číny) jsou za něj ochotni zaplatit stovky dolarů.

Ananasy se na Taiwanu pěstují od nepaměti. S japonskou okupací přišly na ostrov nové odrůdy a začal se rodit místní ananasový průmysl. V 70. letech Taiwan do světa ročně posílal kolem 4 milionů plechovek s ananasem. Rostoucí konkurence z jihovýchodní Asie ale místní produkci lehce srazila na kolena a vláda se v 80. letech rozhodla podpořit spíše domácí spotřebu. A s rostoucí prosperitou ostrova, rostlo i bohatství místních lidí a s tím i spotřeba Pineapple cake-ů.

Sunny Hills

Sunny Hills

CNN mi na ochutnávku Pineapple cake-u doporučilo kavárnu Sunny Hills. Ačkoli bylo Sunny Hills založeno teprve v roce 2009 velmi rychle si vydobylo pozici té nejvyšší pineapplovské kvality. Oproti mnoha jiným výrobcům do Pineapple cake-ů nepřidávají vodní meloun, který slouži jako levná náhražka.

Najít Sunny Hills mi trvalo notnou dávku času, ale tentokrát není na vině Google maps jako spíš má naprostá neschopnost. Chodila jsem v kruzích snad dobrých 45 minut než jsem ten elegantní dům našla. Sunny Hills vypadalo jako cukrárna pro taiwanských horních deset tisíc. U dveří stála hosteska. Stála v elegantní košili a neméně elegantní zástěře a jemným pokývnutím hlavy a milým úsměvem mě pozdravila, jakoby si ani nevšimla, že vcházím v teplákách, že mé propocené tričko má na břiše skvrnu od oběda a že můj baťoh by se spíše hodil na expedici do Himalájí než na elegantní posezení u krále místních ananasových koláčků.

Uvnitř bylo přítmí. Interiéru vládlo dřevo kombinované s kamenem. Tichá muzika. Tichá společnost. Po levé straně místnosti pult k placení.  Žádné vystavené dorty, žádné vystavené pečivo, žádný vystavený Pineapple cake. Pouze jednoduchá dřevěná police na jedné ze stěn, a na polici tři krabice a před nimi tři cedulky: 10 kousků za 350 (225 Kč), 15 za 525 (340 Kč) a 20 za 700 (450 Kč). A u police další elegantní dáma v elegantní košili a neméně elegantní zástěře. Ptám se, jestli si mohu zakoupit jenom jeden z těch zlatavých pokladů zabalených ve smetanově bílém papíru senápisem Sunny Hills. Má ubohá čínština je opět nepochopena a elegantní slečna mě místo odpovědi usazuje k dlouhému stolu. A její kolegyně přinese na dřevěném tácku na ubrousku posazený pineapple cake a kalíšek s jasmínovým čajem. Podívám se na náhodné spolusedící a všichni máme před sebou to samé. Záhy pochopím, že tato ananasová radost je mi dána zadarmo, aby nalákala ke koupi.

IMG_5790IMG_5792

Tak jdem na to. Nakusuju a rozdrobuju všude kolem sebe a je mi to zcela jedno, protože jsem duchem úplně jinde – u vánočního stromku. Tohleto těsto na pinneapple cake totiž chutná jako naše linecké cukroví. A v kombinaci s tím lehce nakyslým lehce nasládlým ananasem je to výborné. Ananas je usušený a proslazený – podobně jako plátky ananasu, které člověk může sehnat i u nás – jen tady v tomto provedení je nasekaný nadrobno. Celé to cukrovíčko je lehounké, vlhké, sladké ale nepřeslazené, prostě opravdu jako to naše linecké, jen s anansovou příchutí a jiným tvarem. Dávám palec hore a těším se, až si v prosinci jednu krabici nadělím pod nějakou z místních palem.

One comment

  • Disclosure I received a free item from Tovolo to inform my writing.

    We usually tend to pay attention to all the other rooms
    and the kitchen gets overshadowed. Stunning new pendant lights can smartly become the main attraction of the room.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s