O čínské masáži chodidel

Než jsem dva roky zpátky dovalila se svým růžovým kufříkem do Pekingu, domnívala jsem se, že masáž je něco příjemného, voňavého, olejového. Mno a pak jsem šla na tu svou první čínskou masáž chodidel a půl hodiny tiše skučela bolestí. Minulý víkend mi přijeli na návštěvu dva kamarádi a čínská masáž chodidel byla jedna z těch věcí, kterou jsem je nenechala minout. Že je to možná trošku zabolí jsem jim pro jistotu řekla, až když měli nohy namočené v lavoru a nebylo tak cesty zpět.

Čínská masáž chodidel

Čínská masáž chodidel

Masáž je v čínské kultuře považována za polovičního doktora. Čínská masáž vychází z tradiční čínské medicíny a ta zas vychází z přesvědčení, že vše je v těle propojeno a že je-li nemocen jeden orgán, zásadně to ovlivní i funkci řady dalších. Na rozdíl od západu se nevěří v léčení pouze jednotlivých částí těla – tělo je vnímáno jako celek a jako s celkem je s ním podle východních filozofií třeba nakládat. Čínská tradiční medicína věří, že tělo je protkáno energetickými drahami, tzv. meridiány, a každá z těch drah zásobí energií nějaký z životně důležitých orgánů. Tyto dráhy jsou navzájem propojeny asi podobně jako železniční, či silniční síť. Máme-li tedy problém s tím, či oním naruší se nám energetická dráha a energie se začne valit jinudy. A tak někde vznikne energetický nedostatek a jinde zas jeho přebytek. Asi tak, jako když se před Prahou zavře část D1. Často tedy určitý zdravotní problém začnou po nějaké době doprovázet i trable v zcela jiné části těla, neboť přetlak energie ani jeho nedostatek naše orgány nejsou schopny zvládat příliš dlouho – zánět ledvin tak může doprovázet bolest kolen a zanesené střeva pak zase vyrážky, ekzémy apod. Těch hlavních energetických tepen vede tělem 12 a právě chodidla  jsou podle čínské medicíny místem, kde všech těchto 12 hlavních energetických tepen ústí. Jinými slovy: všechny důležité orgány jsou spojeny s chodidly. Mno a správným mačkáním toho či onoho bodu na chodidlech tak můžete podpořit funkci toho či onoho orgánu. A taky, máte-li s nějakým orgánem problém při zmáčknutí jistých bodů na chodidlech to pocítíte, neb to místo vás při masáži zaručeně zabolí.

reflexlologychinese-foot-massage

Masážních salónků je v Taipei habaděj, najdete je téměř všude. Masáž chodidel trvá minimálně půl hodiny a cenově se těch 30 minut hnětění a mačkání chodidel pohybuje někde mezi 400-600 dolary (275 – 400 Kč). My se do salónku přihrnuli jak velká voda s dvěma 600ml flašama piva, které nám personál ochotně nalil do kelímku, do nichž běžně hostům nalívá zelený čaj. Než nás  nechali rozvalit se do pohodlných křesel, bylo nám nabídnuto, jestli se nechcem převlíknout do erárních spoďárů. Já totiž měla šaty a při masáži by mi mohlo býti viděti až do krku (což mi připomíná, že při té minulé mi pan masér žádné spoďáry nenabídl) a Kuba měl zas dlouhé kalhoty. Natáhli jsme ty krasavce na sebe a mazali ke křesílkům. Nožky nám páni maséři dali do lavoru s horkou vodou a jakýmsi olejíčkem a nechali nás dobrých deset, patnáct minut namáčet. Pak nám je vyndali na stoleček před námi, osušili teplými ručníky, namatlali pořádnou dávkou krému a sedíc přímo naproti nám se s vervou pustili do té půl hodiny mlácení, píchání, tahání a drcení prstů a chodidel.
IMG_6081

Pánové maséři jedou systematicky, místečko po místečku, a tam, kde to bolí, stráví samozřejmě nejdýl. Pokud si vyžádáte, řeknou Vám, s jakým orgánem je to místo spojené a s čím tedy zřejmě máte problém. Nám všem třem shodně řekli, že játra, což po pár náročných víkendových dnech dávalo smysl (a ještě větší, když jsme si tam během té medicínské masáži popíjeli to pivo). Klukům pak ještě hrdlo a ptali se jich, jestli nekouří. I to víte, že během víkendu kouřili. A tak jsme tam tak seděli, já občas tiše sykla bolestí, kluci drželi lehce křečovitý úsměv jako že nic. Jenom při závěru, kdy malinké pěstičky masérů začali mlátit do lýtka ze všech stran buch, buch, buch, šlo trošku poznat, že tohle jim nepřipadá úplně normální. Ale přežili jsme a teprve venku kluci přiznali, že to bylo místy docela peklo, ale zas že se jim teď chodí o poznání líp, jakoby jim někdo nohy vyměnil. A ono opravdu, člověku se jde tak nějak volněji, lehounce. Pravidelné čínské masáže chodidel mají mít blahodárné výsledky na celé tělo a já mít na to peníze, tak si v tom křesílku do těch lýtek nechám mlátit každý den!

IMG_6194

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s