Den 16: Fen yuan (粉圓) – Tapiokové kuličky s náplní

Taiwanskou specialitou uvedenou seznamem CNN (http://travel.cnn.com/explorations/eat/40-taiwanese-food-296093) na další den bylo smradlavé tofu. Vyzkoušet jsem ho měla na jednom z dalších místních Night Marketů  (na Raohe Night Market-u). Stánek s tofu jsem nenašla, ale za to jsem tam našla tyhle ty podivné kuličky Fen Yuan, které CNN doporučuje pod číslem 34.

Fen yuan (粉圓)

Fen yuan (粉圓)

Raohe Night Market je dvě zastávky metrem od slavné věže Taipei 101, která byla až do roku 2011, kdy v Dubaji dokončili Burdž Chalífu, nejvyšší stavbou světa. Mé cesty povětšinou končí právě u dámy 101, neb zde chodím na hodiny salsy a neb zde se nachází prakticky všechny Taipeijské noční kluby. Mno a tak byla ta návštěva oblasti mnou dosud nepoznané příjemným zpestřením.

Raohe Night Market byl vytvořen na příkaz vlády, která se v roce 1987 rozhodla, že je třeba využít oblast upadajícího businessového centra a nechala tam postavit na 600 metrů dlouhý noční trh. Od metra je to na Raohe Street takový dobrý kilometr – kilometr, z něhož minimálně půlka je zabraná obchůdky s oblečením. Oblečení místní prodavači nevěší, nýbrž nechávají v igelitových pytlech na zemi, ať se každý s radostí prohrabe sám. Já spěchala a na prohrabání nezbyl čas (mé srdce pláče a peněženka jásá).

hadry, hadry, hadry

hadry, hadry, hadry

Raohe Night Marketu vévodí čínská brána a obří chrám,, a za bránou a chrámem je ta dlouhatánská ulice se vším, na co by jen člověk mohl toho či onoho večera dostat chuť.

Raohe Night Market

Raohe Night Market

Ciyou Temple

Ciyou Temple

Fen Yuan jsou malé (cca 2 cm v průměru) průhledné kuličky, kterým barvu dodává jejich náplň. Dělají se z taipioky, tedy ze stejné ingredience jako kuličky v perlovém čaji Bubble Tea (http://goo.gl/gCQHfy). Pán je svém stánku uchovával rozkrojené na půl položené na ledové tříšti. Jelikož jsem netušila, co čekat, snažila jsem se vyhandlovat vyzkoušení pouze jedné z nich. Nevyšlo. Buď prý 10 nebo 15 ale rozhodně ne 1. A tak beru 10 a jelikož pán prodává pouze dva druhy, tak jasně že beru pět a pět. Kleštičkami mi je opatrně naháže do igelitového sáčku, přihodí párátko, převezme 35 dolarů (cca 23 Kč) a rozloučí se (15 kuliček stálo 50 dolarů, cca 34 Kč).

Fen yuan (粉圓)

Fen yuan (粉圓)

S Fen Yuanem

S Fen Yuanem

Neb jsem netrpělivé, nedisciplinované a hladové, pouštím se do nich hned, ač původní plán byl nechat je až na doma. Fen Yuan kuličky jsou celé takové žvýkavé. To průhledné “těsto” nemá žádnou chuť, asi podobně jako je bez chuti čistá želatina. Výslednou radost z téhle pochutiny, která se často přidává do taiwanských dezertů, člověk získá až z té náplně. Ta červená, jež prodával pan nevrlý Fen-Yuanář, byla – nemýlím-li se – z taro brambor (kterou tady milujou ve všem sladkém podobně jako červené fazole). Ta žlutavé barvy bohužel netuším z čeho. Taro nemám ráda, protože je divně aromatické a na mě by mohlo být klidně i sladší, a proto mi ani ten Taro Fen Yuan nějak nechutnal, ale za to ta žlutavá kula, ta byla moc dobrá – sladká byla akorát, žvýkavá, vychlazená. Fen Yuan, jako vlastně všechny dezerty, co mají co do činění s Tapiokou, jsou na Taiwanu moc populární a místní je považují za nebe na zemi. Já si k nim povětšinou musím najít cestu, ale v tomto případě myslím, že ta cesta bude dosti krátká. Dávám palec hore a googluju, jestli jsou Fen Yuany k dostání i někde poblíž našeho apartmáá.

Fen yuan (粉圓)

Fen yuan (粉圓)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s