Můj první opravdický tajfun. Tajfun Matmo.

24.7.2014, 6:45 am. Matmo má dorazit za nějakých 20 hodin.

Včera na nás přišel tajfun. Jmenoval se Matmo. Byl silný a mocný. A ač jsem v noci z úterý na středu myslela, že udeřila má poslední hodinka, byl Matmo mezi místními tajfuny spíše jen takový jejich zpomalený kamarád, který tiše stojí opodál a občas se – dramaticky přitom koulíce očima – ožene, to jen ale, aby se neškodně poškrábal za uchem. Ač Matmo během pár hodin napáchal materiální škody takového rozsahu, že je jimi postiženo na 30,000 lidí a na 10 osob si odneslo větší či menší zranění, není- oproti tajfunu Rammasun, který za sebou jen pár dnů zpátky zanechal smutných 56 obětí v Číně, 26 ve Vietnamu a 94 na Filipínách – ten náš Matmo opravdu vlastně nic světoborného. A stejně jsem ráda, že nám neutrhl střechu a mě neodnesl do oblak.

Tajfun Matmo. Převzato z: http://goo.gl/Fi4V2h

Tajfun Matmo. Převzato z: http://goo.gl/Fi4V2h

 Tajfun řadí chytří pánové a dámy mezi tropické cyklóny se středovým okem, kolem kterého se rychlostí blesku a ještě větší točí mraky a který my prožíváme jako silný vítr, přívalové deště a bouřky. Tajfuny se vyskytují výhradně v subtropických oblastech a energii jim ke vzniku dává teplo z vodní páry, které je tady díky extrémně teplému vlhkému počasí a teplým mořským vodám v létě habaděj. Nejčastěji vznikají tajfuny někde mezi Filipínami a Guamem a často si to pak šinou severozápadním směrem na Vietnam, Tchaj-wan a Čínu. Za posledních 100 let se jich přes Tchaj-wan přehnalo celkem 383. Nejhůře to odnesl rok 1914, kdy jich přišlo celkem 8. Původ slova tajfun je sporný, jedna z teorií však hovoří o původu v čínštině. Čínsky se totiž tajfun řekne Táifēng (颱風), fēng znamená vítr a čínský znak pro Tái je velmi podobný tomu ve slově Taiwan.

Tajfun Matmo. Převzato z: http://goo.gl/PmM4gS

Tajfun Matmo. Převzato z: http://goo.gl/PmM4gS

Na Tchaj-wanu jsem během onoho půl roku mezi minulým zářím a letošním únorem zažila hrozeb tajfunu několik. Většinou si to však tajfun někde nad mořem rozmyslel a i ten jeden, který na nás minulý podzim opravdu přišel, Tchajpej jen tak lízl, stočil to na Hongkong a my to odnesli „pouze“ s deštěm o něco silnějším, než bylo v ten minulý podzim běžné. A tak považující tajfun jen za o něco silnějšího bratra větru-deště, který může napáchat škody tak akorát někde na pobřeží a u obydlí té nejchatrnější konstrukce, jsem ani tentokrát nebrala varování nikterak vážně. Ostatně, ve škole o něm nikdo nemluvil, společnost na první pohled žádné barikády nestavěla, ani můj ochranitelský drahý kamarád Carl neposlal žádnou zprávu, ať se někde schovám, a až do brzkého úterního odpoledne byla nad Tchajpejí modrá obloha, jasno, teplo, krásně. Předtuchou mohl být jen příjemný větřík, který byl v Tchajpeji už od víkendu a z dusného vlhkého města udělal na pár dní příjemnou oázu připomínající naše jen o něco teplejší babí léto.

24.7.2014, 6:45 am. Matmo má dorazit za nějakých 20 hodin.

24.7.2014, 6:45 am. Matmo má dorazit za nějakých 20 hodin.

Změna přišla někdy mezi třetí a čtvrtou odpoledne. Zatímco jsem do svého pokoje, který je prakticky bez okna, vcházela z terasy zalité sluncem, o jeden skype s rodiči později bylo na té samé terase šedo, tma a hrozba silného deště se valila vzduchem. Ten se strhl ruku v ruce se sílícím větrem a občasnými hromy blesky kolem páté odpoledne a to v takové intensitě, že mě pětiminutová rychlo-chůze (bez deštníku samozřejmě) nechala zmáčenou skrz naskrz. V ulicích bylo to odpoledne ale stále ještě živo, stánkaři dál zvesela prodávali, obchody nadále zvaly k návštěvě, autobusy jezdily, metro jakbysmet. Úterní odpoledne bylo jako každé jiné letní odpoledne, které zastihla silná průtrž mračen.

22.7.2014. Ranní rozbřesk nad Tchajpejí

22.7.2014. Ranní rozbřesk nad Tchajpejí

Všechno začalo zavánět o něco vážnějším tónem v osm večer, kdy úřady rozhodly, že státní instituce mají další den tajfunové prázdniny, a že tedy děti nemusí do školy, úředníci do úřadů a makléři na burzu. My v ten moment otevřeli na oslavu blížícího se tajfunu láhev červeného a naši kamarádi tchajvanského i jiného původu začali na facebooku ve velkém řešit, co s načatým večerem, jestli karaoke, house party, či kino. A jak mi paní učitelka dnes vysvětlila karaoke party patří v Tchajpeji opravdu k těm nejoblíbenějším tajfunovým aktivitám.

Když se blíží tajfun, do kanclu jedině v gumákách.

Když se blíží tajfun, do kanclu jedině v gumákách.

Ale ačkoli na severu ostrova se spíše lidé těšili z extra volna uprostřed týdne, na jihu to brali s o něco vážnější tváří. Právě jih totiž místní tajfuny odnáší nejhůře a tajfun Marokot z roku 2009, který zabil na 670 lidí a jednu vesnici srovnal se zemí podobně jako nacisti Lidice, je stále ještě v živé paměti. I proto vláda přípravu na nadcházející noc nebrala na lehkou váhu. Letiště rušily lety, nádraží vlakové spoje, z mini-ostrůvků na východním pobřeží, které stály blížícímu se tajfunu v cestě jako první, bylo evakuováno na 4500 lidí, kvůli možným sesuvům půdy byly přemístěni také obyvatelé z hornatých oblastí. Bylo otevřeno několik krizových center informujících o stavu blížícího se tajfunu, ministerstvo obrany přeleštilo na 12 obojživelných transportérů AAV7 a poskytlo k dispozici 478 vodních pump, kdyby zase tajfun – tak jak on to rád dělá, kluk jedna ušatá – způsobil povodně. V pozoru bylo 55 000 vojáků připravených pomoci těm v nouzi.

Tajfun Matmo se blíží. Odpoledne v Tainanu. Převzato z: http://goo.gl/zxkSXw

Tajfun Matmo se blíží. Odpoledne v Tainanu. Převzato z: http://goo.gl/zxkSXw

Mě kolem deváté večer chytly žaludeční křeče a se snahou prodloužit romantickou fázi našeho vztahu jsem se rozhodla opustit přítelův moderní apartmán umístněný v masivní budově, kterou jen tak něco nerozhází, a připosraně (pardon za ten slovník) pelášila do svého kutlochu na střeše jednoho z místních paneláků starší výstavby. Pelášila jsem ulicemi, které byly nezvyklé ztichlé a až na pár jedinců na cestě do supermarketů 7-11, které by měly otevřeno non-stop snad i kdyby se Čína už opravdu rozhodla na Tchaj-wan zaútočit v plné polní, byly ulice zcela prázdné. Doběhla jsem domů na poslední chvíli, čímž nemám na mysli hrozbu útoku tajfunu, a čekala, co v tu noc přijde.

Tajfun Matmo

Matmo udeřil v plné síle o půlnoci v jižní části ostrova, shodil na tamější hornaté oblasti 600 milimetrů srážek a pomalu se začal pohybovat po ostrově směrem na severovýchod.Vítr stále sílil a sílil a mě se zdálo, že sílit už ani nemá kam. Venku fučelo tak, že jsem myslela, že to vyrve dveře. Po terase lítaly kusy nábytku, palmy s sebou nechaly nebezpečně házet na všechny strany a má paranoia pracovala na plné obrátky. Začala jsem se připravovat na nejhorší: do batůžku si sbalila pas, peníze, laptop, nabíječku, oblékla se, postel posunula na místo, které jsem uznala za vůbec nejbezpečnější, dala přes hlavu kapuci (kdyby se mi náhodou zrcadlo u čela postele vysypalo na hlavu) a čekala. A za pištění větru a třískání věcí, občasného houkání záchranky čekala dalších 5 hodin a občas vnímala nepříjemné hýbání budovy. Pak už mé stresem vyšťavené tělo řeklo dost a tajfun ne-tajfun kolem páté ráno jsem usnula. Přibližně v tu dobu prý také tajfun opustil ostrov a vydal se zas o kus dále, do Číny. Probudila jsem se v 11 – vedle nabaleného batohu a s teniskama na nohou – nějakým šramotem, to když náš landlord zametal terasu.

Tajfun Matmo. Ráno poté

Tajfun Matmo. Ráno poté

Ven jsem se dostala kolem půl 12 a i tam už uklízecí četa musela zapracovat, protože kromě pár listů palem povětšinou úhledně smetených na kupky podél cest, a pár povalených kol, nebylo nic mnoho k vidění. Obchody a kavárny fungovaly jako by se nic nestalo, a tak zatímco já po té noci děsu a hrůzy čekala přinejmenším konec světa, Tchajpej si prostě začala další zcela běžný – díky volnu a občasnému dešti však o něco ospalejší – nový den.

Matmo byl tajfunem někde mezi druhou a třetí kategorií (na pěti-stupňové škále), poryvy větru v noci z úterý na středu dosáhly 212 kilometrů za hodinu. Přítel prý celou noc klidně prospal. Ve třídě dnes nikdo nesděloval děsuplné zážitky.

photo 4

photo 5

photo 4 (1)

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s